مدیریت فناوری اطلاعات و شبکه دولت

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/05/02 21:23 ویرایش : ‎1398/03/13 11:44 بازدید: 17555

تارنمای مدیریت فناوری اطلاعات و شبکه دولت

شرح وظایف :

وظایف برون سازمانی:

 1. مدیریت و نظارت بر اجرای سیاستهای ملی فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی در سطح استان.
 2. نظارت و ارزیابی دستگاههای اجرایی استان در راستای پیشبرد اهداف توسعه دولت الکترونیک و ارتقای امنیت داده و اطلاعات.
 3. برنامه‌ریزی و نظارت بر اجرای مصوبات شوراهای برنامه‌ریزی و توسعه استان و توسعه مدیریت استان و استانداری در مباحث مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات، امنیت و فضای مجازی.
 4. ارایه خط مشی و سیاستهای حمایتی از بخش خصوصی و کسب و کارهای نوپا برای فراگیر کردن کاربرد توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات و هوشمندسازی در سطح دستگاههای اجرایی استان.
 5. نظارت عالیه بر عملکرد کارگروه دفاتر پیشخوان دولت استان
 6. نظارت و ارزیابی طرحهای تحقیقاتی، برنامه‌ها و پروژه‌های فناوری اطلاعات در استان.
 7. همکاری و نظارت بر تهیه اسناد بالادستی مربوط به توسعه به کارگیری فناوری اطلاعات و طرح جامع توسعه فناوری اطلاعات استان با همکاری  دستگاههای اجرایی در راستای قوانین و مقررات مربوطه و اسناد بالادستی مصوب.
 8. حمایت و نظارت بر تحقق برنامه‌ها و سیاست‌های معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت نهاد ریاست جمهوری در استان.
 9. نظارت، هماهنگی و ایجاد تسهیلات لازم جهت توسعه متوازن فناوری اطلاعات در استان .
 10. هماهنگی، برنامه‌ریزی و نظارت بر توسعه شهر هوشمند از طریق واحدهای سازمانی مربوطه استانداری و سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور.
 11. هماهنگی، برنامه‌ریزی و نظارت بر توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات در شهرها و روستاها از طریق واحدهای سازمانی مربوطه استانداری و سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور.
 12. برنامه‌ریزی به منظور بهره گیری از تحلیل داده های استان در راستای دستیابی به دولت هوشمند.
 13. برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر برگزاری همایش‌ها، سمینارها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مرتبط با تحقیقات و توسعه فناوری اطلاعات و ارتقاء و انتقال دانش فناوری اطلاعات در استان با مشارکت بخش خصوصی وسازمان های ذیربط.
 14. برنامه‌ریزی و هماهنگی در برگزاری انتخابات الکترونیک در استان با هماهنگی وزارت کشور و سایر واحدهای سازمانی استانداری و دستگاههای اجرایی ذیربط در چارچوب قوانین و دستورالعمل‌های مربوطه.
 15. برنامه‌ریزی و نظارت بر شبکه  دولت در استان.
 16. برنامه‌ریزی و نظارت بر ایجاد و توسعه درگاه استانی (پورتال) به منظور تحقق دولت الکترونیک در حیطه وظایف حاکمیتی استانداری.
 17. برنامه ریزی و نظارت بر ساخت ابنیه و نوسازی آنها جهت پیش بینی زیرساخت های فناوری اطلاعات و رعایت پدافند غیرعامل در حوزه فناوری اطلاعات.
 18. شرکت در کارگروههای مرتبط با فناوری اطلاعات در استان.
 19. شرکت در گردهمایی ها، جلسات، نمایشگاه ها و دوره های آموزشی ملی و بین المللی مرتبط.

وظایف درون سازمانی:

 1. برنامه‌ریزی و نظارت بر اجرای فعالیت‌های مربوط به توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات در سطح استانداری و واحدهای تابعه بر اساس قوانین و مقررات و ضوابط ابلاغی.
 2. نظارت بر کاربرد مناسب فناوری اطلاعات و حسن انجام فعالیتهای امور فناوری اطلاعات در استانداری و واحدهای تابعه به منظور  افزایش بهره‌وری.
 3. نظارت بر واگذاری امور تصدی‌گری، پشتیبانی، تعمیر و نگهداری و استفاده بهینه از امکانات، تأمین و تجهیز لوازم و وسایل نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز استانداری و واحدهای تابعه.
 4. نظارت بر تدوین سیاست‌های امنیتی و فرآیندهای انتخاب، خرید، بروز رسانی نرم افزارهای ضد ویروس و ... به منظور افزایش ضریب امنیت شبکه در استانداری و واحدهای تابعه.
 5. نظارت بر حسن اجرای برگزاری مناقصات، انجام استعلامات، عقد قرارداد و خرید نرم افزارها و خدمات فنی و پشتیبانی در حوزه فناوری اطلاعات در استانداری و واحدهای تابعه.
 6. هماهنگی و نظارت بر ایجاد زیرساخت لازم در راستای ایجاد نظام یکپارچه آماری و بهره گیری از داده های مکان محور در مجموعه استانداری و واحدهای تابعه.
 7. بسترسازی و فراهم آوردن زمینه های لازم برای پرورش نیروی جایگزین با تأکید بر مواردی از قبیل انتقال تجربیات، ارائه آموزشهای لازم و مشارکت دادن در انجام امور، ‌تفویض اختیار.
 8. پیش بینی و برنامه ریزی آموزش های لازم درخصوص توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات به منظور ارتقا و افزایش مهارت های تخصصی کارکنان و بهره وری بهینه در این زمینه با همکاری واحد آموزش
 9. ارائه خط مشی و سازماندهی فعالیتهای دفتر، هدایت، هماهنگی، نظارت و ارزیابی عملکرد کارکنان تحت سرپرستی.
 
استاندار گیلان
دولت و ملت همدلی و همزبانی