دوشنبه 22 مهر 1398
استاندارگیلان

پایش و رصد بازار برای مقابله با قاچاق کالا و ارز استمرار داشته باشد

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/07/17 11:47 بازدید: 166

استاندار گیلان در کمیسیون برنامه ریزی،هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: امروز در بخش تامین کالاهای اساسی در استان کمبودی وجود ندارد که این دستاورد حاصل نظارت و رصد فعالان این بخش است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛دکتر ارسلان زارع در کمیسیون برنامه ریزی،هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر لزوم برگزاری نشست های هم اندیشی به صورت مستمر در حوزه قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: خوشبختانه در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گیلان اقدامات مطلوبی انجام شده که این امر نیازمند تشدید و نظارت منظم است.

دکتر زارع با اشاره به این امر که قاچاق به عنوان پدیده‌ای مذموم تولید داخل را نشانه می گیرد ،افزود: مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سیاست های ابلاغی و تاکیدات رهبر معظم انقلاب و مهمترین برنامه دولت تدبیر و امید است که بر اساس آن برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته است.

وی قاچاق را عامل بروز بسیاری از مشکلات اجتماعی و فرهنگی در کنار بحران اقتصادی دانست و بیان داشت: بیکاری،تهدید سلامت فردی، ترویج فرهنگ قانون گریزی و اثر سوء بر تولید ناخالص داخلی ناشی از قاچاق کالا و ارز است.

زارع با بیان اینکه استفاده از ابزارهای مختلف برای حمایت از تولید داخل مهمترین مولفه رونق تولید و اقتصاد است ،تصریح کرد: هر کشوری که با نوسان در اقتصاد مواجه شود ، باید به توان داخلی خود اتکا کند و در این میان ایران اسلامی علیرغم تحریم های ناجوانمردانه توانست به خوبی بر توان داخلی خود تکیه کند.

استاندار گیلان به اعطای تسهیلات و ارائه بسته های حمایتی ویژه از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران جهت تقویت نهادهای اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود: بدیهی است که فشار اقتصادی ناشی از تحریم شرایط سختی را برای تولید کنندگان به همراه دارد، اما آنچه که می تواند با روند منفی بحران های اقتصادی مقابله کند،حمایت از تولید داخلی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

وی به تلاش های صورت گرفته در کنترل بازار و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان گیلان اشاره کرد و گفت: امروز در بخش تامین کالاهای اساسی در استان کمبودی وجود ندارد که این دستاورد حاصل نظارت و رصد فعالان این بخش است.

استاندار گیلان بر ضرورت هوشمندسازی و نظارت سیستمی در انبارها خاطر نشان کرد: سامانه جامع انبارها‌ مشکلات مبارزه با قاچاق کالا را کاهش می دهد.

دکتر زارع با اشاره به بهره مندی گیلان از مرزهای آبی و خاکی با سایر کشور، بر لزوم رصد و پایش مستمر و کنترل بازار جهت کنترل ورود کالا و ارز تاکید کرد و خواستار تلاش و هم افزایی دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با قاچاق کالا و ارز شد که آرامش اجتماعی را به همراه دارد.

در این نشست گزارشی از اقدامات صورت گرفته در جهت مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سوی دستگاه ها ارائه شد و راهکارهای موثر برای کنترل این اقدام مجرمانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

استاندار گیلان
دولت و ملت همدلی و همزبانی